صيغه

احکام و شرايط ازدواج موقت (صيغـه)
صیغه

صيغه موقت
نوعي ازدواج در مذهب شيعه مي باشد که در آن عقد براي مدت مشخص و محدود با مهريه معين انجام مي شود و با پايان زمان عقد ازدواج خود به خود پايان مي يابد.

دلايل ازدواج موقت
امروزه بسياري از جوانان به دليل شرايط بد اقتصادي و يا دلايل ديگر از ازدواج خودداري ميکنند اما براي رفع نياز جنسي در تهران و شهر هاي ديگر در گروه ها و ربات هاي تلگرام صيغه يابي ، سايت هاي صيغه يابي ، شبکه هاي اجتماعي ، اپليکيشن ها و شبکه های اجتماعی و در شهر هاي مذهبي در حرم و اطراف حرم  اقدام به پيدا کردن فرد مورد نظرشان براي ازدواج موقت سالانه ، ماهانه يا ساعتي ميکنند.

مراکز ازدواج موقت
اولین بار بحث خانه عفاف در سال ۱۳۷۰ توسط رئیس جمهور وقت برای جلوگیری از مشکلات و معضلات جنسی مطرح شد ولی بدلیل مخالفت های شدید این موضوع از دستور کار خارج شد.
این موضوع برای دومین بار در سال ۱۳۸۱ مطرح شد ولی باز هم بدلیل مخالفت های شدید این موضوع به حاشیه رفت.
آخرین بار این موضوع در سال ۱۳۸۶ با عنوان ازدواج موقت توسط وزیر کشور مطرح شد که بعدا توسط سخنگوی دولت رد شد و تاکنون هیچ مرکز رسمی در این زمینه شروع به فعالیت نکرده است.

احکام صيغه
در قدم اول آقا باید بالغ و رشید باشد و خانم بالغ و رشید و غیر باکره باشد که رضايت طرفين الزامي و نياز به وجود شاهد نمي باشد. در قدم بعدي مشخص نمودن مدت زمان عقد و مهريه است که صيغـه را خود زن و مرد هم مي توانند جاري کنند.اگر زن و مرد نتوانند صيغـه را به زبان عربي جاري کنند به هر زباني که ميتوانند صيغـه را بخوانند به طوري که متوجه شوند کافي مي باشد.

خواندن صيغـه

زن: «زَوَّجتُکَ نَفْسي في المُدَّةِ الْمَعْلوُمَه عَلَي الْمَهْرِ الْمَعْلوُم» (خود را براي مدت معلوم و مهر معلوم به عقد تو در مي آورم)
مرد: «قَبِلْتُ» (قبول ميکنم)